Figury woskowe to niezwykle realistyczne reprezentacje postaci ze świata polityki, muzyki, kina i wielu innych dziedzin. To fascynujące dzieła sztuki, które zachwycają swoim perfekcjonizmem i precyzją wykonania. Nic dziwnego, że muzea figur woskowych cieszą się ogromną popularnością na całym świecie
Czy proces tworzenia tych zaawansowanych rzeźb jest pracochłonny i kosztowny? W niniejszym artykule rozwiejemy wątpliwości dotyczące sposobu powstawania figur woskowych. Zapraszamy do wspólnego zgłębienia tego elementu kultury, który w ostatnim czasie zwraca szczególną uwagę turystów i pasjonatów sztuki.
Historia figur woskowych
Historia figur woskowych sięga XVIII wieku i związana jest z wyjątkową postacią – Madame Tussaud, która już od najmłodszych lat wykazywała zdolności artystyczne. Francuska artystka miała okazję obserwować pracę doktora Philippe’a Curtiusa, który tworzył woskowe odlewy na potrzeby nauki o anatomii. Od niego nauczyła się technik pracy z woskiem i w wieku zaledwie 16 lat stworzyła swoją pierwszą figurę.
Rozgłos przyniosły jej dość nieoczywiste okoliczności. Podczas rewolucji francuskiej, Madame Tussaud była zmuszona do wykonywania woskowych odlewów głów straconych w egzekucjach arystokratów, między innymi Króla Ludwika XVI i Marii Antoniny. Miała w ten sposób udowodnić, że nie jest wrogiem rewolucji.
Jak powstaje figura woskowa?
Proces tworzenia figur woskowych jest niezwykle skomplikowany, wymaga wiedzy na temat niezbędnych technik oraz zmysłu artystycznego. Artysta, który tworzy figurę woskową, musi posiadać umiejętności modelowania i rzeźbienia, aby nadać masie woskowej odpowiedni kształt i stworzyć wierną kopię postaci. Co może zaskoczyć, figura woskowa jest tak naprawdę hybrydowym tworem. Wykorzystuje się w tej dziedzinie sztuki również np. włókno szklane i żywicę akrylową.
Na początku tworzy się model głowy z gliny oraz formę, do której później wlewa się podgrzany wosk. Kiedy materiał stwardnieje, forma jest usuwana. Następnym etapem jest dodanie detali. Oczy i zęby są wykonane ze szkła lub żywicy akrylowej i starannie dopasowane, aby zapewnić rzeźbie jak najbardziej realistyczny wygląd. Dba się o takie szczegóły, jak odwzorowanie naczyń krwionośnych, czy koloru tęczówki.
Włosy wszczepiane są jeden po drugim za pomocą specjalnej igły. W ten sam sposób implementuje się również brwi, rzęsy i zarost. Kluczowe jest także odpowiednie napigmentowanie skóry za pomocą farb. Zwraca się tutaj uwagę na wszelkie znaki szczególne, takie jak pieprzyki, znamiona, czy tatuaże.
Ile kosztuje wytworzenie figury woskowej?
Generalnie czas produkcji wynosi średnio od 3 do 6 miesięcy. Mówiąc o kosztach, trzeba wziąć pod uwagę dostępność i cenę niezbędnych materiałów, takich jak wosk, żywica akrylowa, farby, włosy, materiały do kostiumów. Na koszt projektu może także znacząco wpłynąć doświadczenie artystów.
Muzea figur woskowych w Polsce
W Polsce istnieje wiele muzeów figur woskowych – w ostatnich latach to niezwykle popularna rozrywka. Nie trzeba jechać do Londynu do muzeum Madame Tussaud, by podziwiać realistyczne przedstawienia znanych celebrytów i postaci historycznych. Niektóre placówki koncentrują się na zbiorach i prezentacji figur, związanych z daną tematyką, np. historią, czy regionem.
Najstarszy gabinet figur woskowych w Polsce znajduje się w Międzyzdrojach. Działa nieprzerwanie o 1998 roku. Początkowo można było obejrzeć tam jedynie 13 figur polskich aktorów, jednak kolekcja znacząco się powiększyła i dziś można podziwiać tam ponad 100 eksponatów.
Które muzea figur woskowych w Polsce warto odwiedzić?
Jedno z najbardziej popularnych muzeów figur woskowych znajduje się w Krakowie. Jest ono w posiadaniu charakterystycznej podobizny Jasia Fasoli. Szczególną uwagę warto natomiast zwrócić na panoptikum w Gdańsku, które znajduje się w tzw. Baszcie Stągiewnej.
Muzeum Figur Woskowych w Baszcie Tajemnic w Gdańsku to doskonały przykład wykorzystania potencjału historycznego miejsca w celu stworzenia fascynującej i interaktywnej atrakcji kulturalnej. Właściciele muzeum doskonale zrozumieli wartość zabytkowego budynku i postanowili wykorzystać go jako przestrzeń do edukacji i rozrywki. Muzeum prezentuje figury osób związanych z regionem i w przystępny sposób tłumaczy ich wkład w rozwój i historię Gdańska.
Czy wiesz, że…?
Nie tak dawno w Chinach wynaleziono drukarki 3D, które umożliwiają tworzenie postaci z wosku w skali 1:1. Być może w przyszłości wykorzystanie tego typu urządzeń na szeroką skalę zrewolucjonizuje muzea figur woskowych i znacząco obniży koszty produkcji rzeźb. Może to jednak rodzić dylemat – czy to jeszcze sztuka?