Punkt Widokowy w Gdańsku

Do siedmiu najciekawszych punktów widokowych w Gdańsku dołączył kolejny. To taras widokowy Baszty Tajemnic zlokalizowanej w zabytkowej wieży obronnej nazywanej Stągwią Mleczną lub Bramą Stągiewną. Brama Stągiewna jest ostatnią gdańską bramą z elementami architektury gotyckiej. Ceglana budowla powstała w latach 1517-1519. Ma siedem kondygnacji o bardzo ciekawym układzie budowlanym trzech najwyższych. Ostatnia, siódma kondygnacja stanowi obszerną platformę przystosowaną do umieszczania na niej armat. Całość zabudowy nakrywa stożkowy dach, którego wierzchołek sięga 27 metrów nad poziom ulicy.

Na przełomie XIX i XX wieku, podczas prac nad usprawnieniem komunikacji w mieście noszono się z planem rozebrania Baszty. Pod petycją w tej sprawie zebrano aż 3310 podpisów. Na szczęście nadburmistrz Clemens Gottlieb Delbruck wstrzymał całą akcję. W małej baszcie wykuto dodatkowe przejście dla pieszych i przesunięto most Stągiewny, co uchroniło zabytek przed rozbiórką.

Dziś Punkt Widokowy Gdańsk Stare Miasto jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów. Z tarasu rozpościera się widok na popularną Gdańską Starówkę wraz ze Starą Motławą i Mostem Stągiewnym.

Taras Widokowy w Gdańsku

Punkt widokowy znajdujący się na najwyższej kondygnacji Baszty Tajemnic to jedyne takie miejsce na Starym Mieście. Stąd możesz podziwiać nietuzinkowy obraz panoramy Starówki po zmroku, kiedy to ulice jaśnieją blaskiem latarni, a w oknach kamienic zapalają się światła. W ciągu dnia możemy natomiast podziwiać sezonowe dekoracje ulic oraz ich gwar. To także doskonała okazja do tego, aby przyjrzeć się temu, jak dawniej planowano zabudowę miast i jak zmieniała się ona wraz z biegiem czasu.

Taras widokowy jest dostępny dla gości indywidualnych i grup zorganizowanych. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt w celu rezerwacji dogodnego terminu wycieczki.  Wycieczkę na punkt widokowy polecamy połączyć ze zwiedzaniem zabytkowej baszty, w której czeka na nas gros atrakcji. Gabinet Figur Woskowych, Kino 3D i VR z projekcjami przygodowymi i popularnonaukowymi oraz Dom Strachów to zaledwie kilka z nich.

Baszta tajemnic gdańsk
Baszta tajemnic gdańsk

Muzeum Figur Woskowych

4.5 stars - based on 23 reviews