Uwaga! Wstępujesz w progi jednego z najcenniejszych gotyckich zabytków Gdańska. Baszta Wielka Stągiew na
Wyspie Spichrzów wita Cię i serdecznie zaprasza. Czujesz chłód i delikatną wilgoć w środku? To dlatego, że budowla powstała w na początku
XVI wieku, czyli mniej więcej w tym samym okresie, co Bazylika Mariacka, natomiast aż 100 lat wcześniej niż Złota Brama czy Neptun.
I choć historia powszechna podpowiada nam, że XVI wiek był złotym wiekiem dla Polski, okresem pięknego renesansu, na przykład w Krakowie powstały już Sukiennice, to tutaj w Gdańsku, życie rozwijało się wśród handlu, a architektura i wygląd miasta nasuwa pobratymstwo z innymi miastami portowymi morza Bałtyckiego.
Jesteśmy bowiem w mieście, które należało do Hanzy – grupy handlowej, która w średniowieczu rządziła handlem w rejonach Bałtyku. Prócz ustalania cen, reguł handlu i prawa Hanza, miasta hanzeatyckie posiadały wpływy polityczne, a nawet siły militarne.
Jednak pod koniec XVI wieku sytuacja zaczęła się zmieniać. W 1598 roku królowa Anglii Elżbieta I Tudor wyrzuciła z kraju wszystkich kupców hanzeatyckich. Jedynych których oszczędziła, byli przedstawiciele Gdańska.
(źródło -wyborcza.pl).