Wycieczka do Muzeum Figur Woskowych może stanowić bardzo ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu zarówno dla młodszych jak i starszych. Ze względu na rodzaj ekspozycji, tworzy specyficzny rodzaj muzealnego obiektu, w którym ciężko o nudę. Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiego typu muzeum i jaka jest jego historia?
Marie Tussaud jest założycielką jednej z najbardziej znanych marek w popkulturze a jej muzeum, którą rocznie odwiedza kilka milionów turystów, jest jedną z większych atrakcji Londynu. Muzeum, które początkowo było jedynie niewielką obwoźną wystawą, aktualnie posiada 24 filie na całym świecie i ciągle zdobywa nowych entuzjastów na całym świecie
Rys historyczny
W wyniku wystąpienia przemian społeczno-politycznych w ojczyźnie, Marie musiała udowodnić swoją lojalność szlachcie, poprzez wykonywanie z wosku odlewów zgilotynowanych głów arystokratów. Po zakończeniu rewolucji francuskiej postanawia wyjechać do Wielkiej Brytanii wraz ze stworzonymi przez siebie modelami.
Rozwój kariery Marie Tussaud w Londynie
Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii Marie zorganizowała objazdowe wystawy, które przyciągały coraz większe rzesze sympatyków. Podróżowała również ze swoimi pracami po Anglii, Walii i Irlandii. W 1835 roku postanawia założyć swoje pierwsze muzeum na Baker Street. Dużą popularnością cieszyła się jej jedna z mroczniejszych wystaw o nazwie “Chamber of Horror”. Znajdowały się w niej postaci, które straciły życie podczas rewolucji francuskiej oraz sylwetki zmarłych przestępców i morderców. Duża część tej kolekcji uległa jednak zniszczeniu w pożarze muzeum w 1925 roku. W 1931 roku Londyn nawiedziło trzęsienie ziemi, w wyniku którego pozostała część prac została uszkodzona. Wybuch II wojny światowej, również stanął na przeszkodzie w zachowaniu kolekcji.
Marie Tussaud tworzyła swoje figury bardzo precyzyjnie, uwzględniając nawet najmniejsze detale, w związku z czym stworzenie jednego modelu zajmowało jej nawet kilka tygodni. Do swoich prac używała prawdziwych ludzkich włosów, a gdy to było możliwe nawet ludzkich zębów. Do figur, które miały przedstawiać żywe postacie wykorzystywała szklane oczy. Dla dodania efektu większego realizmu używała sztucznej krwi jak i również wzbogacała je o przedmioty charakterystyczne dla postaci, które odwzorowywała. Ostatnią rzeźbą, jaka została stworzona przez kobietę był jej autoportret, który do dzisiaj można podziwiać w londyńskiej siedzibie muzeum.
Współczesne metody tworzenia figur woskowych
Aktualnie tworzenie odlewów woskowych wygląda zupełnie inaczej niż w XVIII wieku, jednak w dalszym ciągu jest to długotrwały proces. Współcześnie nad stworzeniem jednej figury dla muzeum pracuje cały sztab specjalistów, a prace nad nią mogą trwać nawet kilka miesięcy. Samo wykonywanie pomiarów ciała człowieka, aby móc go jak najlepiej odwzorować zajmuje mnóstwo czasu.
Twórcy muzeum bardzo dbają o to, aby wystawa była bardzo skrupulatnym odwzorowaniem rzeczywistości, dlatego zdarza się, że niektóre znane osoby muszą pozować nawet kilka razy w celu odtworzenia jak najbardziej realistycznej sylwetki. Jedną z rekordzistek w tej kwestii była królowa Elżbieta, której figura była tworzona i aktualizowana aż 23 razy.
Co ciekawe wszystkie modele mają większe wymiary o około 2% od rzeczywistych rozmiarów człowieka. Zabieg ten stosuje się w celu utrzymania efektu realizmu figury, gdyż z biegiem czasu wosk wysycha i ulega skurczeniu.
Atrakcje dla dzieci i dorosłych w Trójmieście - Muzeum Figur Woskowych
Muzeum Figur Woskowych to fascynujące miejsce, które zapewnia wyjątkową rozrywkę i edukację. Warto je odwiedzić zarówno z powodu realistycznych rzeźb przedstawiających postacie historyczne, artystyczne i kulturowe, jak i możliwości bliskiego spotkania z ulubionymi celebrytami i bohaterami filmowymi.
To niecodzienne doświadczenie, które na pewno zostawi wspaniałe wspomnienia i wywoła uśmiech na twarzy każdego, kto odwiedzi to niezwykłe muzeum. Jeśli planujesz wyprawę do Gdańska, nie zapomnij dodać Muzeum Figur Woskowych do swojej listy miejsc do odwiedzenia.