Historia muzeum

Historia muzeum figur woskowych – początki i rozwój

Wycieczka do Muzeum Figur Woskowych może stanowić bardzo ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu zarówno dla młodszych jak i starszych. Ze względu na rodzaj ekspozycji, tworzy specyficzny rodzaj muzealnego obiektu, w którym ciężko o nudę. Skąd wziął się pomysł na stworzenie takiego typu muzeum i jaka jest jego historia?

Marie Tussaud jest założycielką jednej z najbardziej znanych marek w popkulturze a jej muzeum, którą rocznie odwiedza kilka milionów turystów, jest jedną z większych atrakcji Londynu. Muzeum, które początkowo było jedynie niewielką obwoźną wystawą, aktualnie posiada 24 filie na całym świecie i ciągle zdobywa nowych entuzjastów na całym świecie

Rys historyczny

muzeum w Paryżu
W XVIII-wiecznym Paryżu kobieta o imieniu Marie Grosholt szerzej znana jako Marie Tussaud pod okiem lekarza – pracodawcy jej matki, zdobywa i rozwija umiejętności rzeźbienia. Dr Curtius zajmował się tworzeniem figur woskowych dla ilustrowania anatomii, przy czym młoda Marie mogła się dokształcać. W wieku 16 lat kobieta stworzyła samodzielnie swoją pierwszą postać – sylwetkę Woltera.

W wyniku wystąpienia przemian społeczno-politycznych w ojczyźnie, Marie musiała udowodnić swoją lojalność szlachcie, poprzez wykonywanie z wosku odlewów zgilotynowanych głów arystokratów. Po zakończeniu rewolucji francuskiej postanawia wyjechać do Wielkiej Brytanii wraz ze stworzonymi przez siebie modelami.

Rozwój kariery Marie Tussaud w Londynie

Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii Marie zorganizowała objazdowe wystawy, które przyciągały coraz większe rzesze sympatyków. Podróżowała również ze swoimi pracami po Anglii, Walii i Irlandii. W 1835 roku postanawia założyć swoje pierwsze muzeum na Baker Street. Dużą popularnością cieszyła się jej jedna z mroczniejszych wystaw o nazwie “Chamber of Horror”. Znajdowały się w niej postaci, które straciły życie podczas rewolucji francuskiej oraz sylwetki zmarłych przestępców i morderców. Duża część tej kolekcji uległa jednak zniszczeniu w pożarze muzeum w 1925 roku. W 1931 roku Londyn nawiedziło trzęsienie ziemi, w wyniku którego pozostała część prac została uszkodzona. Wybuch II wojny światowej, również stanął na przeszkodzie w zachowaniu kolekcji.

Marie Tussaud tworzyła swoje figury bardzo precyzyjnie, uwzględniając nawet najmniejsze detale, w związku z czym stworzenie jednego modelu zajmowało jej nawet kilka tygodni. Do swoich prac używała prawdziwych ludzkich włosów, a gdy to było możliwe nawet ludzkich zębów. Do figur, które miały przedstawiać żywe postacie wykorzystywała szklane oczy. Dla dodania efektu większego realizmu używała sztucznej krwi jak i również wzbogacała je o przedmioty charakterystyczne dla postaci, które odwzorowywała. Ostatnią rzeźbą, jaka została stworzona przez kobietę był jej autoportret, który do dzisiaj można podziwiać w londyńskiej siedzibie muzeum.

Współczesne metody tworzenia figur woskowych

Figura woskowa Brad Pitt

Aktualnie tworzenie odlewów woskowych wygląda zupełnie inaczej niż w XVIII wieku, jednak w dalszym ciągu jest to długotrwały proces. Współcześnie nad stworzeniem jednej figury dla muzeum pracuje cały sztab specjalistów, a prace nad nią mogą trwać nawet kilka miesięcy. Samo wykonywanie pomiarów ciała człowieka, aby móc go jak najlepiej odwzorować zajmuje mnóstwo czasu.

Twórcy muzeum bardzo dbają o to, aby wystawa była bardzo skrupulatnym odwzorowaniem rzeczywistości, dlatego zdarza się, że niektóre znane osoby muszą pozować nawet kilka razy w celu odtworzenia jak najbardziej realistycznej sylwetki. Jedną z rekordzistek w tej kwestii była królowa Elżbieta, której figura była tworzona i aktualizowana aż 23 razy.

Figura woskowa Jaś fasola
Zdjęcie figury woskowej Jana Pawła 2

Co ciekawe wszystkie modele mają większe wymiary o około 2% od rzeczywistych rozmiarów człowieka. Zabieg ten stosuje się w celu utrzymania efektu realizmu figury, gdyż z biegiem czasu wosk wysycha i ulega skurczeniu.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych w Trójmieście - Muzeum Figur Woskowych

Muzeum Figur Woskowych to fascynujące miejsce, które zapewnia wyjątkową rozrywkę i edukację. Warto je odwiedzić zarówno z powodu realistycznych rzeźb przedstawiających postacie historyczne, artystyczne i kulturowe, jak i możliwości bliskiego spotkania z ulubionymi celebrytami i bohaterami filmowymi.

To niecodzienne doświadczenie, które na pewno zostawi wspaniałe wspomnienia i wywoła uśmiech na twarzy każdego, kto odwiedzi to niezwykłe muzeum. Jeśli planujesz wyprawę do Gdańska, nie zapomnij dodać Muzeum Figur Woskowych do swojej listy miejsc do odwiedzenia.

Muzeum Figur Woskowych

4.5 stars - based on 23 reviews